Hakkımızda

Mobilport

2007 yılı Temmuz ayında kurulmuş olan Mobilport Bilişim Sistemleri A.Ş., Türkiye’nin önde gelen firmalarına çağrı merkezi üzerinden satış ve operasyon desteği veren bir firmadır.

Kendi alanlarında uzmanlaşmış firmaların çeşitli ürün ve hizmetlerini müşterilere iletilmesi sürecinde bir çözüm ortağı olarak devreye giren Mobilport, müşteri ile firma arasında bir bağ kurarak bu sürecin daha kolay, hızlı ve etkin bir şekilde tamamlanmasını sağlar. Yaratılan bu katma değer, bir yandan müşteri memnuniyetinin sağlanmasına katkıda bulunurken, bir yandan da firmaların uzmanı oldukları konuların üzerine daha çok eğilebilmesine olanak tanır. Benimsediği kaliteli hizmet anlayışına paralel olarak müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutan Mobilport, bu özelliği ile hem çağrı merkezi sektörünün gelişimine katkı sağlamakta, hem de yapısını sürekli büyüterek her geçen gün daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmaktadır.

Kontör Hattı markasıyla Turkcell bireysel kontörlü hat kullanıcılarına 300’ün üzerinde müşteri temsilcisinden oluşan kadrosu ile hizmet veren Mobilnet Telekomünikasyon A.Ş.’, Mobilport’un kardeş şirketidir. Bu iki şirket; aralarındaki sürekli know-how ve deneyim paylaşımının yarattığı katma değer sayesinde birbirlerinden aldıkları güçle daha sağlam bir büyüme trendi göstermektedirler.

İnsan Kaynakları

Kariyer Yönetimi

Şirketimiz, çağdaş ve stratejik insan kaynakları uygulamaları ile çalışan profilini, mesleğinde uzman, işin gerektirdiği yetkinliğe sahip, motivasyonu yüksek, öğrenmeye, kendini geliştirmeye ve katma değer yaratmaya istekli kişiler olarak belirlemektedir.

Modern insan kaynakları uygulamalarını hayata geçiren ve çalışanına verdiği değeri her zaman en üst düzeyde tutan Mobilport Ailesi’ne katılmayı arzu ediyorsanız;

Açık pozisyonlarımız için aşağıdaki bağlantıyı kullanarak özgeçmişinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Ücretlendirme

Kurum kültürümüz gereği, çalışanlarımıza görev ve sorumluluklarıyla uyumlu bir biçimde hesaplanmış, adil ve tutarlı ücret politikası uygulanmaktadır. Yılda net olarak hesaplanan 12 maaş ve sene başında yıllık enflasyon artışını göz önünde bulundurarak ve çalışanımızın bir önceki yıla ait performansını göz önünde bulundurarak yapılan ücret artışlarına ek olarak, çalışanlarımızın yüksek performansını motive edici, şirkete bağlılığını arttırıcı ve üretken olmasını teşvik edici uygulamalar da bulunmaktadır.

Eğitim

Şirketimizde çalışmaya başlayan her çalışan için "Oryantasyon Eğitimi" verilmektedir. Bunun dışında şirket içinde yapılan anketler ile çalışanlarımızın eğitim ihtiyaç analizini oluşturulmakta, eğitim ihtiyaç analizi sonuçlarına dayanarak eğitim konularını belirlenmekte ve ilgili eğitimlerin düzenlenmesini sağlanmaktadır.

Amacımız iletişim ve eğitim uygulamalarıyla çalışanlarımızın kişisel gelişimini sağlamak, iş süreçlerine aktif katılımını ve yaratıcılığını destekleyerek, şirket performansını arttırmaktır.

Sosyal Haklar

Çalışanlarımıza ücretleri dışında sağlamış olduğumuz diğer haklar aşağıdaki gibidir.

Yıllık Ücretli İzin

İş Kanunu kapsamında yıllık izinler kullandırılır.

1 yıldan 5 yıla kadar olan çalışanlarımızın 14 işgünü,

5 yıldan (5. yıl dahil) 15 yıla kadar olan çalışanlarımızın 20 işgünü,

15 yıldan (15. yıl dahil) sonra 24 işgünü yıllık izin kullanabilme hakkı bulunmaktadır.

İdari ve Mazeret İzinleri

Çalışanlarımızın evlilik, hastalık gibi ihtiyaçlarına bağlı olarak verilen idari izinler kullandırılır.

Prim

Uygulanan prim sistemine dayanarak, aylık olarak önceden belirlen hedef satış miktarının ay içerisinde gerçekleşmesi durumunda, ay sonunda ücreti ile birlikte prim ödemesi gerçekleştirilir.

Sağlık Sigortası

Çalışanlarımız, deneme süresinden sonra özel sağlık sigortasından yararlanma hakkına sahip olurlar.

Yemek

Çalışılan her iş günü için tüm çalışanlarımıza öğlen, vardiyalı çalışanlarımıza öğlen ve akşam yemeği verilir..

Ulaşım

Çalışanlarımızın şirkete geliş gidişleri için belirlenen güzergahlara konulmuş servis araçlarımız mevcuttur. Güzargahlar dışında ikamet eden çalışanlarımıza yol ücreti verilir.

Diğer Ek Menfaatler

Çalışanlarımızın evlilik ve çocuklarının doğumlarında mutluluklarını paylaşabilmek amacıyla şirketin belirlemiş olduğu belli oranlarda yardımlarda bulunulur.